Čína-Přestěhování firmy
Změnou k větším ziskům

Přestěhování firmy v rámci Číny, nebo mimo Čínu

S pokračující obchodní válkou mezi Čínou a USA, dle výzkumu Americké obchodní komory až 70% amerických firem uvažuje o pozdržení, nebo zrušení investic na čínském trhu, případně o vyvedení již existujících investic mimo toto teritorium. Ale již před začátkem současné obchodní války existovaly důvody pro změny oblasti podnikání. Zvyšující se regulace některých odvětví v rozvinutých oblastech, nebo naopak lepší pobídky z méně rozvinutých oblastí motivovaly občas firmy ke změně regionu.

Převedení výroby do jiného místa je dlouhodobý, nákladný a náročný proces, proto se firmy obvykle rozhodují na základě mnoha různých faktorů.

Jedním z nejvýznamnějších důvodů pro převod výrobního závodu jinam jsou náklady. Přes obecně zvyšující se náklady na pracovní sílu, jsou v v Číně velké rozdíly nákladech v různých oblastech. Pokud se firmě podaří nahradit náklady spojené s přestěhováním provozu pozdějšími úsporami, mohou vážně uvažovat o převedení výroby jinam.

Například mezi léty 2013 a 2017 vzrostly náklady na mzdy v zahraničních firmách o 32% z cca 10.000 USD na 13.400 USD za rok. Ale například v Západní Číně činily mzdové náklady cca 10.000 USD a v Centrální Číně pouze 8.780 USD. Proto se již mnoho firem rozhodlo přestěhovat továrny z jihovýchodní Číny do vnitrozemí.

Dalším z významných důvodů pro úvahy firem o změně působiště je ekologie. Pro čínskou vládu je to jedna z priorit a například v Pekingu a v okolí bylo již zavřeno cca 2.400 továren produkujících nadměrné emise a v dalších letech to bude dalších 1.000 do roku 2020. V některých městech místní úřady mění užití půdy z průmyslového na rezidenční a tím přímo nutí firmy ke změně působiště.

Změnit lokalitu jsou nucené zejména firmy podnikající v tradičních odvětvích, jak jsou cementárny, ocelárny, chemičky, výrobci lodí a motorů, ale i zástupci nových oborů, např. photovoltaické panely, nebo zařízení pro větrné elektrárny.

Přestěhování výroby mimo Čínu

Pro některé firmy může být, po zvážení všech důvodů, vhodnější přestěhovat výrobu kompletně mimo Čínu do některé ze zemí z výrazně nižšími náklady např. Bangladéš, Indie, Vietnam, nebo Indonésie.

Většina firem si ale přeje zůstat alespoň částečně aktivní na čínském trhu a to hlavně kvůli potenciálu místní kupní síly.

 Jak vybrat vhodné místo pro přestěhování firmy

Vhodnost místa závisí na mnoha faktorech:

 • Náklady - nemovitosti, půda - náklady na koupi, nebo pronájem, náklady na energie, náklady na pracovní sílu
 • Dodavatelský řetězec - dostupnost dílů pro výrobu, konkurence
 • Dostupnost, možnosti připojení - dopravní infrastruktura, možnost dosažení dodavatelů a zákazníků
 • Pracovní síla - dostupnost vhodné a kvalifikované pracovní síly
 • Právní prostředí - certifikace, požadavky kladené na konkrétní odvětví
 • Vládní podpora - daňové zvýhodnění, incentivy, víza, daňová úroveň.
 • Další

Firmy si musí předem zpracovat důkladnou analýzu všech výše uvedených oblastí a zvolit nejvhodnější variantu vzhledem k jejich potřebám a předmětu podnikání.

V pokračování tohoto Zpravodaje Asie se můžete dočíst:

 • Jak řešit otázky v oblastech práva, daní a HR
 • Přesuny firmy v rámci města, mimo města, sloučení firem
 • Od-registrace firmy a její znovu-založení
 • A další informace

Pokud by Vás obsah Zpravodaje Asie zaujal a chtěli byste si objednat jeho BEZPLATNÉ odebírání, napište nám prosím prostřednictvím Kontaktního formuláře. Pokud byste měli zájem pouze o konkrétní stát, je možné si objednat BEZPLATNÉ zasílání Zpravodaje Asie pouze pro oblast Vašeho zájmu.

V případě Vašich dotazů, nebo připomínek k uvedeným tématům, ale nejen k nim, nám prosím také napište prostřednictvím Kontaktního formuláře. Na veškeré Vaše podněty Vám rádi odpovíme.

Na základě zájmu jsme schopni také zajistit školení a obchodní semináře pro firmy i jednotlivce. Tématem školení a seminářů mohou být podrobnější informace a podnikatelské možnosti na jednotlivých trzích, čeho se při vstupu na konkrétní trhy vyvarovat, jak vést obchodní jednání, atd.

Při zpracování Zpravodaje Asie spolupracujeme se sítí místních kontaktů v jednotlivých zemích. Snažíme se, aby veškeré informace uvedené ve Zpravodaji Asie byly maximálně přesné, nicméně vzhledem ke změnám v legislativě, ke kterým čas od času dochází v každé zemi, je v případě potřeby konkrétní informace aktualizovat a znovu ověřit jejich platnost. I s tímto Vám případně rádi pomůžeme.

Společnost Mariva Consulting s.r.o. bude využívat Vámi poskytnuté (či z veřejných zdrojů získané) osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679, zejména pro zasílání Zpravodaje Asie, případně obchodních nabídek. Souhlas s využíváním Vašich osobních údajů můžete kdykoliv písemně odvolat.

Děkujeme za Váš čas věnovaný čtení Zpravodaje Asie a přejeme hodně úspěchů ve Vašich obchodních aktivitách na konkrétních trzích.

Za kolektiv Zpravodaje Asie (listopad 2019)

Jiří Štichauer