O Filipínách
Země tisíců ostrovů a mnoha možností

Stručně o Filipínách

Filipíny, oficiálně známé jako Filipínská republika, se nalézají v jihovýchodní Asii. Hlavním městem je Manila. Rozkládají se na 7107 ostrovech v západním Tichém oceánu. S žádným státem nesdílejí pozemní hranici. Přes moře sousedí s Tchaj-wanem na severu, s Malajsií na jihozápadě a Indonésií na jihu.

Filipíny jsou dvanáctou nejlidnatější zemí na světě s 88 574 614 obyvateli (2007). Filipínská ekonomika je 47. největší na světě a jejích hrubý domácí produkt (HDP) činil v roce 2008 nominálně 168,6 miliard amerických dolarů. Odhaduje se, že mimo Filipíny žije po celém světě na 11 milionů Filipínců.

Filipíny, dříve španělská a posléze americká kolonie, jsou jednou ze dvou převážně katolických zemí v Asii (druhou je Východní Timor). Existuje zde množství menšinových náboženských skupin vyznávajících islám, buddhismus, hinduismus a další víry. Na filipínských ostrovech lze nalézt četná etnika a kultury

Ekonomika

Nerostné bohatství

Filipíny jsou velmi bohaté na nerostné suroviny. Nachází se zde naleziště rud železa, mědi, zinku, olova, manganu, chromu ,zlata, stříbra, rtuti a kobaltu. Jsou zde i ložiska dvou důležitých paliv, ropy a černého uhlí.

Zemědělství

Zemědělstvím se živí asi 40 % obyvatel. Zemědělská půda zaujímá asi 34 % území státu. Nejvýznamnější plodinou je kokosová palma. Zpracováním dužiny jejich plodů (kokosové ořechy) se vyrábí tzv. kopra. Filipíny jsou v její výrobě a produkci první na světě. Ještě se zde pěstují ananasy, banány, batáty, cukrová třtina, kakao, kaučukovník, káva, kukuřice, mango, maniok, rýže a tabák.

Průmysl

Filipíny patří k rozvojovým zemím. Donedávna zde převládala tradiční odvětví průmyslu - průmysl potravinářský, textilní, dřevařský a částečně chemický. Od 70. let 20. století začíná na významu nabírat strojírenství. Významnými odvětvími strojírenství se stala výroba elektorniky, součástek a montáž automobilů. Největším průmyslovým centrem země je hlavní město Manila, zde je soustředěno téměř 90% veškerého filipínského průmyslu.

S Filipínami s obchoduje hlavně s těmito výrobky:

Vývoz z Filipín

Elektronika a komponenty, oděvní doplňky, ovoce, ryby, mořské plody a obuv

Dovoz na Filipíny

Elektronika a komponenty, telekomunikační zař. a elektr.stroje, strojní zařízení, minerální oleje, dopravní zařízení a systémy, chemické a plastické materiály, generátory, pohonné jednotky, výrobky z papíru a kovu