představení města-Shanghai
Dynamicky rostoucí město kde se nebudete nudit


Představení města - Shanghai

Shanghai se 31,14" severní šířky a 121,29" východní délky. Na západě sousedí s provincií Jiangsu. Je omývána Východočínským mořem na východě a zálivem Hangzou na jihu. Na severu města ústí Dlouhá řeka do Východočínského moře. Region Dlouhé řeky zahrnuje 15 měst, pokrývá 1% čínského území, je domovem 6% čínské populace, ale vytváří ¼ hrubého domácího produktu Číny, polovinu přímých zahraničních investic a 1/3 dovozu a vývozu celé Číny.

Historie města se začíná psát před 700 lety. V současnosti prochází Shanghai, ve které žije přes 17 mil. obyvatel, velkými změnami, stala se centrem čínského obchodu a ekonomiky a má snahu stát se i centrem čínské i asijské kultury. Na konci roku 2004 bylo v Shanghai již 91 muzeí a v letošním roce by se jejich počet měl zaokrouhlit na 100.

Ve městě se nachází velké množství turistických zajímavostí a atrakcí. Každý turista si musí projít Náměstí Lidu, podívat se na budovu Velkého divadla, muzeum i futuristickou budovu zasvěcenou rozvoji města. Mezi ikony města také patří Tv věž a 88-patrová budova Jin Mao. Své kouzlo má i ulice Nanjing, která vede od Náměstí Lidu k nábřeží Bund, ze kterého je přes řeku vidět TV věž, Jin Mao, Kongresové centrum i další dominanty města.

Na konci roku 2014 měla Shanghai 59 škol vyššího vzdělávání a studovalo zde kole 50.000 zahraničních studentů. Pracovalo zde zhruba 34.000 zahraničních pracovníků ze 112 zemí.

Městem protéká řeka HuangPu, která je také rozděluje na 2 nejvýznamější části Pudong a Puxi. Pudong byl založen před 25-ti lety a je centrem financí a obchodu, v Puxi se mísí starší, historické budovy s moderními mrakodrapy.

Všude se neuvěřitelně rychlým tempem staví, až se člověk diví jestli to není na úkor kvality. Číňané neznají víkendy, takže kromě několika svátků v roce pořád pracují a když se po několika týdnech, nebo dokonce měsících do Shanghai vrátíte, tak zjistíte, ža tam kde byla vykopaná díra již stojí mrakodrap a tam kde stál váš oblíbený obchod, nebo restaurace jsou již základy nového hotelu.

Ve městě je velice bezpečno a to i na místech, kam bych v Evropě sám a ještě večer vůbec nešel. Kousek od centra se nacházejí úzké uličky s trhy, kde se při focení místní obyvatelé plaše usmívají, nebo schovávají, ale díky jejich mentalitě a množství policistů a různých pomocníků v ulicích jsem se nesetkal ani jsem neslyšel, že by někdo s cizinců byl přepaden. Samozřejmě základní opatrnost je třeba dodržovat vždy a všude a to zejména na Centrálním vlakovém nádraží, kde se tísní neuvěřitelné množství lidí čekajících i několik dní na vlak a kde se také scházejí různé pochybné živly.

Další fakta o městě:

Administrativní rozdělení: 18 čtvrtí, 1 okrsek

Celková rozloha: 6.340 km2 (rozloha centra města:670 km2)

Počet obyvatel: 27,11 mil.

Počet zemí majících investice v Shanghai: 112

Počet registrovaných zahraničních společností: 46.395

Nasmlouvané zahraničční investice ve výši: cca 150 mld. USD