Veletrhy v Číně
Vstupní brána na čekající trh

Účast na veletrzích v Číně

Jedním z nejlevnějších a poměrně účinných způsobů jak si před vlastním zahájením podnikání v Číně ověřit situaci na zdejším trhu, je návštěva veletrhu. Veletrhů se každý rok pořádá v Číně několik set a je poměrně obtížné si vybrat ten pravý, který by splnil všechna očekávání konkrétního podnikatele. Cílem tohoto tématu je poskytnout návod jak si účast na veletrhu zajistit a jakých chyb se případně vyvarovat proto, aby byla účast co nejpřínosnější

Pravdpodobně největším čínským veletrhem co do počtu vystavovatelů a do rozlohy je veletrh ve městě Guangzhou (Guandžou), na jihu Číny. Jedná se vlastně o sérii veletrhů, které se konají ve stejném čase v jednom městě. Tyto veletržní akce se konají 2x ročně a to zhruba v polovině dubna a polovině října. Přesné termíny je třeba si vždy ověřit, protože veletrhy probíhají v průběhu těchto měsíců s určitými přestávkami nutnými pro výměnu vystavovatelů. V rámci veletrhů si svůj obor najde téměř každý podnikatel, který nepodniká v opravdu úzce specializovaném oboru. V jejich průběhu také v celém městě probíhají další doprovodné akce, na kterých předvádějí své výrobky další čínské firmy. Záběr zastoupených odvětví je široký od automobilů, chemického, stavebního, farmaceutického, textilního, obuvního průmyslu až po vybavení domácností, kanceláří a továren. Také je zde k vidění množství nejrůznějších dekoračních předmětů a sporotvního vybavení. Na tyto veletrhy míří prakticky podnikatelé z celého světa a někteří již začínají i sami, nebo prostřednictvím společných podniků, vystavovat.

Účast na veletrhu je potřeba připravit několik měsíců předem. Pokud je to možné je lepší si jednání s konkrétními čínskými firmami domluvit předem, aby na vás měly dostatek času. Hotely ve městě jsou dlouhodobě vyprodané (samozřejmě více než dvojnásobně zvyšují ceny), velice obtížné je také sehnat letenky. V průběhu veletrhů se ceny tří hvězdičkového hotelu (ne v centru města) pohybují kolem 100 USD za pokoj bez snídaně. Při prvním vstupu na veletrh je třeba se zaregistrovat a zaplatit poplatek 100 Yuanů (cca 300 Kč). Obdržíte registrační kartu, která je nepřenosná a je opatřena fotografií pasového formátu, tu je dobré mít s sebou-vyhnete se tím čekání ve frontě na fotografa, který jeale k dispozici v registračním místě. Ve městě Guangzhou jsou dvě veletržní místa - staré a nové. Pro obě platí stejná registrace. Všechny větší a lepší hotely ve městě zajišťují po dobu konání hlavních veletrhů bezplatnou kyvadlovou dopravu autobusy do obou míst konání.

Na veletrhu platí obecně zákaz focení, ale téměř každá firma Vám proti vizitce poskytne katalog výrobků. Je proto tedy nutné mít s sebou dostatek vizitek (jejich výroba na veletrhu vyjde cca na 3 Kč za kus) a prázdný kufr, neboť pokud nejedete jednat s jednou konkrétní firmou, ale chcete si vzít katalogy z více odvětví (což se děje v drtivé většině případů), tak budete mít na cestě zpět co dělat s vysvětlováním nadváhy Vašich zavazadel. Hodně znalých účastníků veletrhu přijíždí již ráno s prázdnými kufry, aby odpoledne odcházeli s kufry přeplněnými prospekty. Na těchto veletrzích vystavovatelé neradi poskytují vzorky. Na každém stánku najdete alespoň jednoho zástupce firmy, který má základní znalosti angličtiny, ale v případě, že budete požadovat podrobnější informace, tak narazíte na jazykovou bariéru, na kterou ostatně narazíte i při vyřizování základních věcí. V hotelích se anglicky domluvíte.

Pokud byste po celodenním trmácení měli ještě chuť na exotické jídlo, můžete navštívit pravděpodobně největší restauraci na světě, kam se podle odhadů vejde cca 10.000 lidí, podávají, kromě jiných jídel, i skvělé mořské ryby, v akváriu mají čtyři živé žraloky a denní tržby se, v průběhu veletrhu, pohybují kolem 4 mil. USD. Také je možné vyjet lanovkou do hor Bílých mraků a absolvovat pěknou vycházku.

Pro porovnání nabídky a sortimentu je možné si také v průběhu veletrhů v Guangzhou vyšetřit čas a udělat si cestu do Hongkongu, kde prakticky ve stejné době probíhají podobné veletrhy jako na jihu Číny. Cesta do HK vlakem z východního nádraží Guangzhou trvá cca 2 hodiny, stojí kolem 200 Yuanů (600 Kč) a po příjezdu se autobusem č. 104 po dvou zastávkách dostanete přímo k novému Výstavnímu a kongresovému centru. Zde platí, že je dobře se zaregistrovat předem po internetu. Při registraci přes internet se neplatí registrační poplatek, který jinak na místě činí 100 HK dolarů, tj. zhruba 13 USD. Hlavně je třeba si včas rezervovat ubytování, protože v průběhu veletrhu jsou k dispozici volné pokoje pouze v 5-ti hvězdičkových hotelích v cenách od 250 USD za noc.

Pro podnikatele, kteří si chtějí udělat souhrnný přehled o tom jaké nabízí čínský trh možnosti, zmapovat si místní konkurenci ve svém oboru, nebo najít výrobce pro své výrobky, jsou veletrhy velmi dobrou možností jak v poměrně krátkém čase získat co nejvíce informací. Je však potřeba věnovat velkou pozornost výběru vlastního veletrhu, protože některé veletrhy, přestože jsou inzerovány jako velké megashow, jsou velice malé a hlavní firmy z oboru se ho neúčastní. Také je dosti obvyklé, že se ve stejnou dobu konají dva veletrhy s velmi podobným zaměřením na dvou velmi vzdálených místech a je třeba předem ověřit, kterého se hlavní firmy zúčastní. Velice dobré je co nejvíc zúžit obor, o který se budete zajímat, protože všechny obory zastoupené na těchto veletrzích se obtížně mapují a případně pouze velmi povrchně. Obecně si myslím, že je možné účast českým podnikatelům, na vhodně zvoleném veletrhu, doporučit.

Tím, že si česká firma na veletrhu vybere výrobek a výrobce a předají si navzájem vizitky končí první fáze-ta jednodušší. V druhé fázi je třeba navštívit továrnu výrobce, prohlédnout si zařízení, domluvit se na kvalitě a parametrech výrobku, vyjednat obchodní podmínky a podepsat smlouvu. K tomu budete nezbytně nutně potřebovat někoho komu důvěřujete a kdo se již v Číně vyzná a má zkušenosti s vyjednáváním s čínskými obchodníky. Pozor na praktiky čínských obchodníků při jednáních (viz. předdchozí témata). Většina čínských podnikatelů nerada používá mail a velice často se stává, že na něj nereagují. Nakonec bude potřeba na místě někdo, kdo je alespoň základně Vámi proškolen a je schopen zkontrolovat kvalitu a balení expedovaného zboží a ujistí Vás, že můžete převést zbytek platby, protože jinak se vystavujete riziku, že po měsíci putování po moři Vám přijde zboží, které je nepoužitelné a pak bude velice obtížné se s čínským partnerem domluvit na kompenzaci, nebo vrácení zboží, zejména pokud již zboží bylo zaplaceno a splupráce ještě nemá dlouhého trvání.

Je třeba ale říct, že pokud se podaří všechny úskalí překonat, zahájit dobrou spolupráci a nastavit bezproblémové dodávky zboží, tak je to pro českého podnikatele velmi přínosné zejména z důvodu snížení výrobních nákladů a možnosti výrazného zvýšení kapacity výroby.

Společnost Mariva Consulting Vám podle zadaných kritérií pomůže vybrat správný veletrh, aby byly vynaložené prostředky účelně využity, dále je schopna komplexně zajistit účast pracovníků Vaší společnosti na veletrhu, případně zajistit i vše potřebné při realizaci výstavního stánku, včetně tisku katalogů a jiných materiálů v čínštině. Dále jsme, po dohodě, schopni vyhledat vhodného obchodního partnera či výrobce pro Vaše zboží, na základě Vašich instrukcí s ním předjednat podmínky a zajistit realizaci celého obchodního případu. Při zajišťování výše uvedených aktivit budeme vždy vyvíjet maximální snahu na snížení celkových nákladů.

Máme zkušenosti s jednáním s čínskými obchodníky a proto jsme schopni, na základě Vašeho pověření, vyjednat obchodní podmínky solupráce, před každou dodávkou zkontrolovat kvalitu dodávaného zboží i případně převzít od Vás platbu a následně jí po domluvených částech uvolňovat čínskému partnerovi. Všechny kroky probíhají po předchozí dohodě s Vámi a o průběhu jednání jste vždy informování formou zápisů z jednání, nebo protokolů o kontrole kvality a balení.

V případě dotazů k tomuto tématu, nebo k dalším oblastem podnikání v Číně, kontaktujte prosím mailem, nebo telefonicky společnost Mariva Consulting- viz. sekce Kontakty.

Přeji Vám mnoho úspěchů při podnikání v Číně.

Jiří Štichauer

Mariva Consulting s.r.o.

Upozornění: Při sběru informací o čínském trhu vyvíjí společnost Mariva Consulting maximální úsilí, aby uvedené informace odpovídaly aktuální situaci na tomto trhu. Vzhledem k rychle se měnící situaci v oblastech legislativy, daní a dalších, však společnost Mariva Consulting nenese jakoukoliv odpovědnost za případné škody způsobené pozdějším užitím těchto informací. Pokud budete potřebovat aktuální informace pro Vaší oblast podnikání, prosím kontaktujte nás.